KRP-11AG-24
Mfr.Part #
KRP-11AG-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
GENERAL PURPOSE
Published :
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 20.4 V
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Number of Pins :
15 ms
Max Current Rating :
10A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Depth :
35.71mm
Termination :
PLUG
Series :
KRP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Operate Voltage :
20.4VAC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
ELV :
Non-Compliant
Coil Voltage (AC) :
24V
Length :
35.7mm
Height :
50.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switching Voltage :
240VAC -Max
REACH SVHC :
Unknown
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Voltage - Rated AC :
240V
Coil Voltage :
24VAC
Coil Power :
2.02W
Width :
35.687mm
Mount :
Socket, Socketable
Power Consumption :
2W
Momentary
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Lead Free :
Lead Free
Weight :
84.708375g
Throw Configuration :
DPDT
Coil Current :
84mA
Coil Resistance :
85Ohm
Operating Temperature :
-45°C~55°C
Mounting Type :
Socketable
Body Breadth :
37.3 mm