KRP-11AN-120
Mfr.Part #
KRP-11AN-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Body Breadth :
37.3 mm
Coil Resistance :
2.25kOhm
Lead Free :
Not Applicable
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Coil Voltage (AC) :
120V
Coil Voltage :
120VAC
Operating Temperature :
-45°C~55°C
Reference Standard :
CSA; UL
Number of Pins :
8
Feature :
Lighted Indicator
Coil Power :
2.1W
Relay Action :
Momentary
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Non-Compliant
Switching Voltage :
240VAC -Max
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
26 Weeks
Width :
35.687mm
15 ms
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
120
Must Operate Voltage :
102VAC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Termination :
PLUG
Current Rating :
10A
Height :
50.8mm
Approval Agency :
AC
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
Weight :
84.708375g
10 ms
Published :
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Mount :
Socket
Length :
35.7mm
Voltage - Rated AC :
240V
Coil Current :
17.5mA