KRP-11AG-240
Mfr.Part #
KRP-11AG-240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 204 V
Throw Configuration :
DPDT
Must Operate Voltage :
204VAC
Coil Voltage :
240VAC
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
REACH SVHC :
Unknown
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Breadth :
37.3 mm
Length :
35.7mm
Height :
50.8mm
Coil Power :
2.1W
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Reference Standard :
CSA; UL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Packaging :
Bulk
ELV :
Non-Compliant
Mount :
Socket, Socketable
Coil Resistance :
9.11kOhm
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Current :
8.8mA
Lead Free :
Not Applicable
Coil Type :
Non Latching
Published :
Max Current Rating :
10A
Number of Pins :
8
Termination :
PLUG
Switching Voltage :
240VAC -Max
Weight :
84.708375g
Momentary
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Voltage (AC) :
240V
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Width :
35.687mm
Operating Temperature :
-45°C~55°C