KRP-11DG-110
Mfr.Part #
KRP-11DG-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Mounting Style :
Socket
Relay Action :
Momentary
Package :
Bulk
Relay Construction :
Non-Latching
Termination Style :
8-Pin Circular Plug
Contact Current Rating :
10(A)
Coil Operate Voltage(DC) :
82.5 V
Contact Rating (Current) :
10A
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Series :
KRP
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Pick-up Voltage (Max) :
82.5VDC
Package / Case :
Dust Cover
Turn Off Voltage (Min) :
Termination Type :
Snap-On
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil Current(DC)-Max :
0.011 A
Coil Power :
1.2 W
Body Height :
34.9 mm
10000000 Cycle(s)
Product Length :
35.71 mm
Coil Voltage(DC)-Max :
110 V
Coil Type :
Non Latching
Operating Temp Range :
-45C to 70C
Base Product Number :
KRP-11
LED Indicator :
No
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Coil/Input Supply Type :
DC
Surface Mount :
No
Contact Arrangement :
DPDT
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Operating Temperature :
-45 to 70 °C
TE Connectivity
Pin Count :
8
Switching Voltage :
240VAC - Max
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Must Release Voltage :
Features :
Insulation - Class B
Coil Voltage :
110VDC
Coil Voltage DC :
110
Coil Suppression Diode :
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Coil Resistance :
10000(ohm)
Operate Time :
15(ms)
Product Length (mm) :
Contact Form :
2 Form C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Obsolete
Coil Current :
11.5(mA)
Type :
General purpose relay
Mounting :
SOCKET MOUNT
Socketable
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Relay Function :
DPDT
Seal :
Unsealed
Turn On Voltage (Max) :
82.5 VDC
Reference Standard :
CSA; UL
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Body Breadth :
37.3 mm