KRP-11DG-125
Mfr.Part #
KRP-11DG-125
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
125
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 125V
Stock
129
In Stock :
129
Power Relays, Over 2 Amps
Voltage - Rated AC :
240V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Coil Current :
9.6mA
Min Operating Temperature :
-45°C
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Switching Voltage :
240VAC -Max
Number of Pins :
8
Lead Free :
Lead Free
Coil Type :
Non Latching
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Voltage (DC) :
125V
Package / Case :
125
Must Operate Voltage :
93.75VDC
Depth :
35.71mm
Operate Time :
15 ms
Max Operating Temperature :
70°C
Coil Voltage :
125VDC
GENERAL PURPOSE
Mount :
Socket, Socketable
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Insulation :
Class B
Max Current Rating :
10A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Throw Configuration :
DPDT
Termination :
PLUG
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)