KRP-11DG-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRP-11DG-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
ELV :
Non-Compliant
Body Height :
34.9 mm
Coil Operate Voltage(DC) :
9 V
Relay Function :
DPDT
Turn On Voltage (Max) :
9 VDC
Coil Voltage DC :
12
Max Current Rating :
10 A
Contact Voltage Rating (AC) :
240 V
Coil Voltage (DC) :
12 V
Contact Rating (Current) :
10A
Must Release Voltage :
Throw Configuration :
DPDT
Release Time :
10 ms
Product Status :
Obsolete
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
REACH SVHC :
Unknown
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Features :
Insulation - Class B
Pin Count :
8
Relay Action :
Momentary
Package :
Bulk
Height :
50.8 mm
Max Voltage Rating (AC) :
240 V
Series :
KRP
Contact Form :
2 Form C
Reference Standard :
CSA; UL
Coil Current :
100(mA)
Pick-up Voltage (Max) :
9VDC
Voltage Rating (AC) :
240 V
Coil Insulation :
Class B
Operating Temp Range :
-45C to 70C
Body Breadth :
37.3 mm
Number of Pins :
8
Coil Termination :
Plug Pin
Coil Voltage(DC)-Max :
12 V
Packaging :
Bulk
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Termination :
PLUG
Mounting Type :
Socketable
Contact Termination :
Plug Pin
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
8-Pin Circular Plug
Max Operating Temperature :
70 °C
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 years ago)
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Must Operate Voltage :
9 VDC
Operate Time :
15(ms)
Schedule B :
Contact Current Rating :
Product :
Cube Relays
Switching Voltage :
240VAC - Max
Relay Construction :
Non-Latching
Turn Off Voltage (Min) :
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Base Product Number :
KRP-11DG
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
ECCN Code :
EAR99
Contact Arrangement :
Coil Voltage :
12VDC
TE Connectivity
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Coil Suppression Diode :
No
Lead Free :
Not Applicable
Seal Rating :
Mount :
Socket, Socketable
Weight :
84.708375 g
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Dust Cover
Mounting Style :
Socket
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Depth :
35.71 mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Termination Type :
Snap-On
LED Indicator :
Width :
35.687 mm
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Rad Hardened :
Min Operating Temperature :
-45 °C
Length :
35.7 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Seal :
Unsealed
Power Consumption :
1.2 W
Voltage Rating (VAC) :
RoHS :
Compliant
Product Length (mm) :
Coil Current(DC)-Max :
0.1 A
Coil Power :
1.2 W