KRP-11AG-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRP-11AG-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
4-Square, GBPC
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Features :
Insulation - Class B
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Seal Rating :
Current - Average Rectified (Io) :
25A
Subcategory :
Relays
Reference Standard :
CSA; UL
Product Category :
Industrial Relays
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
15(ms)
Termination Type :
Snap-On
Body Breadth :
37.3 mm
LED Indicator :
No
Mounting Style :
Socket
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil Resistance :
24(ohm)
Contact Termination :
Plug Pin
Release Time :
10 ms
Product Type :
Industrial Relays
Body Height :
34.9 mm
Coil Power :
2 VA
Width :
35.71 mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Product :
Power Relays
Coil Insulation :
Class B
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Type :
Standard
Brand :
TE Connectivity / AMP
Coil Current :
168(mA)
Termination Style :
8-Pin Circular Plug
Seal :
Unsealed
Coil Voltage :
12VAC
Contact Form :
2 Form C
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Pin Count :
8
Must Operate Voltage :
10.2 VAC
Coil/Input Supply Type :
AC
Contact Rating (Current) :
10A
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Coil Voltage AC :
12
Rad Hardened :
No
Relay Function :
DPDT
Surface Mount :
Relay Action :
Momentary
Coil Voltage(AC)-Max :
12 V
Length :
35.71 mm
Supplier Device Package :
GBPC
Switching Voltage :
240VAC - Max
Product Status :
Obsolete
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 12.5A
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Mounting Type :
QC Terminal
Base Product Number :
KRP-11
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Coil Current(AC)-Max :
0.167 A
Relay Construction :
Non-Latching
Contact Current Rating :
Operating Temp Range :
-45C TO 55C
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Turn Off Voltage (Min) :
Coil Suppression Diode :
Product Depth (mm) :
ECCN Code :
EAR99
Must Release Voltage :
Package :
Bulk
Power Consumption :
2 VA
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600V
Pick-up Voltage (Max) :
10.2VAC
Turn On Voltage (Max) :
10.2 VAC
Package / Case :
4-Square, GBPC
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 10.2 V
Series :
Technology :
Standard
TE Connectivity
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Single Phase
Contact Arrangement :
DPDT
Height :
50.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V