KRP-11DG-24
Mfr.Part #
KRP-11DG-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
146
In Stock :
146
Coil Voltage :
24VDC
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Weight :
85 g
Switching Voltage :
240VAC - Max
Must Operate Voltage :
18 VDC
Features :
Insulation - Class B
Operate Time :
15 ms
Must Release Voltage :
Type :
Standard
Base Product Number :
KRP-11DG
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Release Time :
10 ms
Body Height :
34.9 mm
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Contact Rating (Current) :
10A
Input Switching Control Type :
Random
Coil Operate Voltage(DC) :
18 V
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Width :
35.71 mm
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Mounting Style :
Socket
Pick-up Voltage (Max) :
18VDC
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Contact Termination :
Plug Pin
Coil Resistance :
472 Ω
Contact Current Rating :
10(A)
Package / Case :
Dust Cover
Coil Type :
Non Latching
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Power Consumption :
1.2 W
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
50.8 mm
Turn On Voltage (Max) :
18 VDC
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Operating Temp Range :
-45C to 70C
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
12
Relay Construction :
Non-Latching
LED Indicator :
No
Series :
KRP
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Coil Insulation :
Class B
Turn Off Voltage (Min) :
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Coil Voltage(DC)-Max :
24 V
Coil Voltage DC :
24
Contact Form :
2 Form C
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Current :
51(mA)
Coil Power :
1200 mW
Product :
Power Relays
Body Breadth :
37.3 mm
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Termination Type :
Snap-On
Seal Rating :
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Suppression Diode :
Contact Arrangement :
DPDT
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Length :
35.71 mm
Seal :
Unsealed
Pin Count :
8
Product Depth (mm) :
Product Status :
Obsolete
Package :
Bulk
Rad Hardened :
PCB Hole Count :
12
Relay Function :
DPDT
Relay Action :
Momentary
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Coil Current(DC)-Max :
0.05 A