KRP-5AG-120
Mfr.Part #
KRP-5AG-120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Power Relays, Over 2 Amps
Must Release Voltage :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Current(AC)-Max :
0.017 A
Contact Rating (Current) :
10A
TE Connectivity
Base Product Number :
KRP-5
Coil/Input Supply Type :
AC
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Coil Power :
2.1 VA
Mounting Type :
Socketable
Seal Rating :
Coil Voltage :
120VAC
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Coil Current :
17.5mA
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Operate Time :
15 ms
Body Breadth :
37.3 mm
Must Operate Voltage :
102 VAC
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Body Height :
34.9 mm
Product Status :
Obsolete
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-45°C ~ 55°C
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Coil Voltage(AC)-Max :
120 V
Turn On Voltage (Max) :
102 VAC
Termination Type :
Snap-On
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Turn Off Voltage (Min) :
Package :
Bulk
Relay Action :
Momentary
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Series :
KRP
Relay Function :
SPDT
Reference Standard :
CSA; UL
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
Features :
Insulation - Class B
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Coil Resistance :
2.25 kOhms