KRP-3DH-12
Mfr.Part #
KRP-3DH-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Power Relays, Over 2 Amps
Seal :
Unsealed
Contact Current Rating :
20(A)
Pick-up Voltage (Max) :
9VDC
LED Indicator :
No
Relay Construction :
Non-Latching
Product Status :
Obsolete
Miscellaneous
Must Release Voltage :
Contact Arrangement :
SPST-NO-DM
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Seal Rating :
Packaging :
Box or Tray
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
1 Form X
Coil Resistance :
120(ohm)
Series :
KRP-3
Features :
Release Time :
10 ms
Rad Hardened :
No
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Pin Count :
8
Product Height (mm) :
57.94(mm)
Termination Style :
8-Pin Circular Plug
Coil Insulation :
Contact Rating (Current) :
20 A
Coil Type :
Non Latching
Product Length (mm) :
Package / Case :
Dust Cover
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
KRP-3
Must Operate Voltage :
9 VDC
Switching Voltage :
240VAC - Max