KRP-3DH-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRP-3DH-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 110V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Type :
Non Latching
Body Length or Diameter :
38.89mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Physical Dimension :
38.89mm x 35.71mm x 57.94mm
Contact Voltage(AC)-Max :
120V
Body Breadth :
35.71 mm
Electrical Life :
2500000 Cycle(s)
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Operate Time :
15ms
Release Time :
10ms
Published :
Surface Mount :
No
Relay Action :
Momentary
Switching Voltage :
240VAC -Max
ECCN Code :
EAR99
Body Height :
57.94mm
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Rating (Current) :
20A
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Voltage :
110VDC
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Series :
KRP-3
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
82.5VDC
Coil Resistance :
10kOhm
Coil Power :
1200mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Current :
11.5mA