KRP-14DG-24
Mfr.Part #
KRP-14DG-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Coil Resistance :
472Ohm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Breadth :
37.3 mm
Power Rating :
1.2W
Packaging :
Bulk
Mount :
KRP
Coil/Input Supply Type :
DC
Relay Action :
Momentary
Reference Standard :
CSA; UL
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage (DC) :
24V
Coil Insulation :
Class B
REACH SVHC :
Unknown
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Switching Voltage :
240VAC -Max
Number of Pins :
11
Lead Free :
Not Applicable
Coil Voltage :
24VDC
Length :
35.7mm
Socketable
Current Rating :
10A
Weight :
84.708375g
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Published :
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Height :
50.8mm
Termination :
PLUG
Approval Agency :
CSA, UL
Width :
35.687mm
Coil Current :
51mA
ELV :
Non-Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Power :
1.5W
Must Operate Voltage :
18VDC
Package / Case :
120
Voltage - Rated AC :
240V
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Depth :
50.8mm
Release Time :
10 ms
Operating Temperature :
-45°C~70°C