KRP-14DG-125
Mfr.Part #
KRP-14DG-125
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 125V
Stock
6
In Stock :
6
Power Relays, Over 2 Amps
Rad Hardened :
No
Contact Arrangement :
3PDT
Current Rating :
1,200 A
Seal Rating :
Relay Construction :
Non-Latching
Must Operate Voltage :
93.75 VDC
IP Rating :
IP20
Class B
Approvals :
CSA, IEC, UL
Product Status :
Obsolete
Mounting Style :
Socket
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Current Rating :
10(A)
Number of Poles :
3
ECCN Code :
EAR99
Pick-up Voltage (Max) :
93.75VDC
Package / Case :
Dust Cover
Operating Temp Range :
-45C to 70C
Coil Current :
9.6mA
Base Product Number :
KRP-14
Mounting Type :
Socketable
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Turn On Voltage (Max) :
93.75 VDC
Coil Type :
Non Latching
Supplier Package :
Features :
Insulation - Class B
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Contact Form :
3 Form C
Series :
KRP
LED Indicator :
No
Coil Suppression Diode :
Termination Style :
11-Pin Circular Plug
Coil Power :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Klockner-Moeller, Div of Eaton Corp.
Pin Count :
11
Seal :
Unsealed
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Coil Voltage DC :
125
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage :
125VDC
Contact Rating (Current) :
10A