KRP-14DG-12
Mfr.Part #
KRP-14DG-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Coil Power :
1.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
35.7mm
ELV :
Non-Compliant
Socketable
Lead Free :
Not Applicable
Width :
35.687mm
Height :
50.8mm
Mount :
Socket
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Contact Rating (Current) :
10A
Relay Action :
Momentary
Factory Lead Time :
20 Weeks
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
CSA; UL
Coil Voltage (DC) :
12V
Must Operate Voltage :
9VDC
Packaging :
Bulk
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Throw Configuration :
3PDT
Number of Pins :
11
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Coil Current :
100mA
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Body Breadth :
37.3 mm
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Coil Resistance :
120Ohm
Termination :
PLUG
REACH SVHC :
Unknown
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Weight :
84.708375g
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Switching Voltage :
240VAC -Max