KRP-14DG-110
Mfr.Part #
KRP-14DG-110
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Power Relays, Over 2 Amps
Release Time :
10 ms
Depth :
35.71mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Termination :
PLUG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Current Rating :
10A
Coil Resistance :
10kOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Must Operate Voltage :
82.5VDC
Height :
50.8mm
Lead Free :
Contains Lead
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Non Latching
ELV :
Non-Compliant
Coil Current :
11.5mA
Voltage - Rated AC :
240V
KRP
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Coil Insulation :
Class B
Body Breadth :
37.3 mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Number of Pins :
11
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
240VAC -Max
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Mount :
Socket, Socketable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Throw Configuration :
3PDT
Relay Action :
Momentary
Width :
35.687mm
Weight :
84.708375g
Mounting Type :
Socketable
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
REACH SVHC :
Unknown
Length :
35.7mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Reference Standard :
CSA; UL
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Coil Voltage (DC) :
110V
Operate Time :
15 ms
Published :
Coil Power :
1.2W
Coil Voltage :
110VDC