KRP-14AY-120
Mfr.Part #
KRP-14AY-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V
Stock
150
In Stock :
150
Class B
Contact Current Rating :
5(A)
Contact Arrangement :
3PDT
Contact Rating (Current) :
5 A
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Operate Time :
15(ms)
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Package / Case :
Dust Cover
Product Status :
Obsolete
Pick-up Voltage (Max) :
102VAC
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Coil Suppression Diode :
No
Termination Style :
11-Pin Circular Plug
Coil Current :
17.5(mA)
Coil Voltage AC :
120
Switching Voltage :
240VAC - Max
Must Release Voltage :
Seal Rating :
LED Indicator :
No
Coil Type :
Non Latching
Pin Count :
11
Base Product Number :
KRP-14
Contact Form :
3 Form C
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Rad Hardened :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Socketable
Package :
Bulk
Relay Construction :
Non-Latching
Mounting Style :
Socket
Operating Temp Range :
-45C TO 55C
Coil Voltage :
120VAC
Contact Material :
Silver
Coil Resistance :
2250(ohm)
Seal :
Unsealed
Must Operate Voltage :
102 VAC