KRP-14AN-120
Mfr.Part #
KRP-14AN-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Stock
15
In Stock :
15
Power Relays, Over 2 Amps
Product :
Power Relays
Seal :
Unsealed
Mounting Style :
Socket
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Coil/Input Supply Type :
AC
Turn On Voltage (Max) :
102 VAC
Coil Voltage AC :
120
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Product Category :
Industrial Relays
Length :
35.71 mm
ECCN Code :
EAR99
Termination Type :
Snap-On
Factory Lead Time :
22 Weeks
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Package :
Bulk
Relay Construction :
Non-Latching
Must Release Voltage :
Rad Hardened :
No
Pick-up Voltage (Max) :
102VAC
Features :
Insulation - Class B, Incandescent Indicator
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Coil Current :
17.5(mA)
IP Rating :
Mounting Type :
Socketable
Contact Termination :
Plug Pin
Series :
KRP
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Brand :
TE Connectivity / AMP
Contact Rating (Current) :
10A
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Product Length (mm) :
Coil Resistance :
2250 Ω
Package / Case :
Dust Cover
Base Product Number :
KRP-14
Surface Mount :
No
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Relay Function :
3PDT
Pin Count :
11
Switching Voltage :
240VAC - Max
Release Time :
10 ms
Relay Action :
Momentary
Coil Power :
2000 mW
Contact Form :
3 Form C
Width :
35.71 mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Product Status :
Obsolete
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Operating Temp Range :
-45C TO 55C
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil Current(AC)-Max :
0.017 A
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Coil Voltage :
120VAC
Operate Time :
15 ms
Coil Voltage(AC)-Max :
120 V
Packaging :
Bulk
Power Consumption :
2 VA
Reference Standard :
CSA; UL
Seal Rating :
Termination Style :
11-Pin Circular Plug
Body Breadth :
37.3 mm
LED Indicator :
yes
Contact Current Rating :
Must Operate Voltage :
102 VAC
RoHS :
Details
Turn Off Voltage (Min) :
Contact Arrangement :
3PDT
Operating Temperature :
-45°C ~ 55°C
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Subcategory :
Relays
Body Height :
34.9 mm
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Coil Suppression Diode :
Coil Termination :
Plug Pin
Product Type :
Industrial Relays
Height :
50.8 mm