KRP-14AG-240
Mfr.Part #
KRP-14AG-240
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Stock
47
In Stock :
47
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Rating (Current) :
10A
Termination Style :
11-Pin Circular Plug
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Body Breadth :
37.3 mm
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Relay Action :
Momentary
Contact Current Rating :
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Rad Hardened :
No
Body Height :
34.9 mm
Contact Arrangement :
3PDT
Relay Construction :
Non-Latching
Reach Compliance Code :
Compliant
Must Release Voltage :
Must Operate Voltage :
204 VAC
Coil/Input Supply Type :
AC
Coil Current :
8.75(mA)
Features :
Insulation - Class B
Contact Current(AC)-Max :
10 A
LED Indicator :
No
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
21 Weeks
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Operating Temperature :
-45°C ~ 55°C
Package / Case :
Dust Cover
Coil Voltage(AC)-Max :
240 V
Pick-up Voltage (Max) :
204VAC
Bulk
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Base Product Number :
KRP-14
Switching Voltage :
240VAC - Max
Coil Resistance :
9110 Ω
Seal Rating :
Reference Standard :
CSA; UL
Seal :
Unsealed
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Coil Voltage AC :
240
Contact Form :
3 Form C
Product Status :
Obsolete
Series :
KRP
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Operating Temp Range :
-45C TO 55C
Coil Current(AC)-Max :
0.008 A
Coil Power :
2000 mW
Termination Type :
Snap-On
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Release Time :
10 ms
Mounting Style :
Socket
Pin Count :
11
Voltage Rating (VAC) :
Relay Function :
3PDT
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 204 V
Turn Off Voltage (Min) :
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Coil Type :
Non Latching
Turn On Voltage (Max) :
204 VAC
Coil Voltage :
240VAC