KRP-14AG-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRP-14AG-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Features :
Insulation - Class B
Mounting Style :
Socket
Coil Voltage :
240VAC
Package / Case :
Dust Cover
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Reference Standard :
CSA; UL
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Must Operate Voltage :
204 VAC
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Obsolete
Contact Arrangement :
3PDT
Coil/Input Supply Type :
AC
Seal Rating :
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Pick-up Voltage (Max) :
204VAC
Coil Voltage(AC)-Max :
240 V
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 204 V
Rad Hardened :
No
Factory Lead Time :
21 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
11
Turn On Voltage (Max) :
204 VAC
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Termination Style :
11-Pin Circular Plug
Coil Current(AC)-Max :
0.008 A
Operating Temperature :
-45°C ~ 55°C
Body Height :
34.9 mm
Release Time :
10 ms
LED Indicator :
No
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Coil Power :
2000 mW
Coil Resistance :
9110 Ω
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Coil Type :
Non Latching
Coil Insulation :
Class B
Turn Off Voltage (Min) :
Termination Type :
Snap-On
Operate Time :
15 ms
Coil Current :
8.75(mA)
Coil Voltage AC :
240
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Base Product Number :
KRP-14
Body Breadth :
37.3 mm
Packaging :
Bulk
Coil Suppression Diode :
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Mounting Type :
Socketable
Relay Function :
3PDT
Contact Form :
3 Form C
Surface Mount :
Seal :
Unsealed
Operating Temp Range :
-45C TO 55C
Relay Construction :
Non-Latching
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Contact Current Rating :
Must Release Voltage :
Package :
Bulk
Voltage Rating (VAC) :
Contact Rating (Current) :
10A
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Switching Voltage :
240VAC - Max
Body Length or Diameter :
48.8 mm