KRP-11DY-24
Mfr.Part #
KRP-11DY-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
Lead Free :
Not Applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Silver (Ag)
Operate Time :
15 ms
Relay Action :
Momentary
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
PLUG
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Contact Rating (Current) :
5A
Published :
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Mount :
Socket
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Insulation :
Class B
ECCN Code :
EAR99
ELV :
Non-Compliant
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Number of Pins :
8
REACH SVHC :
Unknown
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Release Time :
10 ms
Coil Current :
51mA
Weight :
84.708375g
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Series :
KRP
Width :
35.687mm
Body Breadth :
37.3 mm
Coil Voltage (DC) :
24V
Must Operate Voltage :
18VDC
Coil Power :
1.5W
Switching Voltage :
240VAC -Max
Mounting Type :
Socketable
Length :
35.7mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Reference Standard :
CSA; UL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Coil Resistance :
472Ohm
Height :
50.8mm
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Contact Voltage Rating (AC) :
240V