KRP-11DY-12
Mfr.Part #
KRP-11DY-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Coil Current :
100mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switching Voltage :
240VAC -Max
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Published :
Contact Rating (Current) :
5A
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Must Operate Voltage :
9VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Voltage :
12VDC
Coil Resistance :
120Ohms
Contact Material :
Silver (Ag)
Operating Temperature :
-45°C~70°C