KRP-11DN-24
Mfr.Part #
KRP-11DN-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
1
In Stock :
1
Power Relays, Over 2 Amps
Weight :
84.708375g
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Termination :
PLUG
Switching Voltage :
240VAC -Max
Must Operate Voltage :
18VDC
Contact (AC) Max Power Rating M Load :
0.5HP@240VAC
Sealing :
PLASTIC SEALED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Lead Free :
Lead Free
Operate Time :
15 ms
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Height :
50.8mm
Mounting Type :
Socketable
Coil Power :
1.5W
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Current Rating :
10A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Coil Current :
51mA
Release Time :
10 ms
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Input Switching Control Type :
Random
Number of Pins :
8
Width :
35.687mm
Mount :
Socket
Voltage - Rated AC :
240V
Feature :
Lighted Indicator
Length :
35.7mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Coil Type :
Non Latching
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Max Voltage Rating (AC) :
240V
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
8
Body Breadth :
37.3 mm
Published :
2004
Coil Resistance :
472Ohm
Coil Voltage :
24VDC
Series :
KRP
Reference Standard :
CSA; UL
Throw Configuration :
DPDT
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Relay Action :
Momentary
Depth :
35.71mm
Coil Voltage (DC) :
24V