IXTM12N100
Mfr.Part #
IXTM12N100
Package / Case
TO-204AA, TO-3
Description
MOSFET N-CH 1000V 12A TO204AA
Terminal Form :
PIN/PEG
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
12A
Power Dissipation-Max :
300W Tc
JEDEC-95 Code :
TO-204AA
Package / Case :
TO-204AA, TO-3
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
170nC @ 10V
1 (Unlimited)
Power Dissipation Ambient-Max :
300 W
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
yes
IXYS Corporation
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Number of Terminals :
2
JESD-30 Code :
O-MBFM-P2
Package Shape :
Round
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4000pF @ 25V
Drain-source On Resistance-Max :
1.05 Ω
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Position :
BOTTOM
Base Product Number :
IXTM12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.05 Ω @ 6A, 10V
Pin Count :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Vgs (Max) :
±20V
Supplier Device Package :
TO-204AA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
GigaMOS™
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Power Dissipation-Max (Abs) :
300 W
DS Breakdown Voltage-Min :
1000V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Datasheets
IXTM12N100
N-Channel Tube 1.05 Ω @ 6A, 10V ±20V 4000pF @ 25V 170nC @ 10V 1000V TO-204AA, TO-3
IXTM12N100 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 4000pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 12A.A maximum pulsed drain current of 48A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 1000V.In order to operate this transistor, a voltage of 1000V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTM12N100 Features
based on its rated peak drain current 48A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)