IRL2505S
Mfr.Part #
IRL2505S
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 55V 104A D2PAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
360A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4V 10V
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 200W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Surface Mount :
yes
Vgs (Max) :
±16V
DS Breakdown Voltage-Min :
55V
Number of Elements :
1
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8m Ω @ 54A, 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tube
Avalanche Energy Rating (Eas) :
500 mJ
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Series :
HEXFET®
Package / Case :
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Single
Drain-source On Resistance-Max :
0.01Ohm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
130nC @ 5V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5000pF @ 25V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE, HIGH RELIABILITY
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
104A
Case Connection :
DRAIN
Transistor Application :
SWITCHING
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
104A Tc
Datasheets
IRL2505S
Infineon Technologies IRL2505S
N-Channel Tube 8m Ω @ 54A, 10V ±16V 5000pF @ 25V 130nC @ 5V 55V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IRL2505S Description
IRL2505S Features
  • Logic-Level Gate Drive
  • Advanced Process Technology
  • Surface Mount (IRL2505S)
  • Low-profile through-hole (IRL2505L)
  • 175°C Operating Temperature