IRGIB10B60KD1P
Mfr.Part #
IRGIB10B60KD1P
Manufacturer
International Rectifier
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
IGBT W/ULTRAFAST SOFT RECOVERY D
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Current Rating :
16A
IGBT Type :
NPT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Switching Energy :
156μJ (on), 165μJ (off)
Current - Collector Pulsed (Icm) :
32A
Transistor Application :
Motor Control
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.1V
Turn Off Time-Nom (toff) :
288 ns
Published :
Element Configuration :
Single
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Max Power Dissipation :
44W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Reverse Recovery Time :
79 ns
Voltage - Rated DC :
600V
Mount :
Through Hole
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Test Condition :
400V, 10A, 50 Ω, 15V
Rise Time :
24ns
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Number of Terminations :
3
Fall Time-Max (tf) :
87ns
Td (on/off) @ 25°C :
25ns/180ns
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.299997g
Case Connection :
Isolated
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Gate Charge :
41nC
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.1V
Max Collector Current :
16A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 10A