IPW65R420CFDFKSA1
Mfr.Part #
IPW65R420CFDFKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO247-3
Stock
2
In Stock :
2
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn-Off Delay Time :
38 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
870pF @ 100V
Max Dual Supply Voltage :
650V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
420m Ω @ 3.4A, 10V
Lead Free :
Lead Free
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rise Time :
7ns
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CoolMOS™
Avalanche Energy Rating (Eas) :
227 mJ
Drain-source On Resistance-Max :
0.42Ohm
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation-Max :
83.3W Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8.7A Tc
Published :
2008
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
8.7A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
27A
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Fall Time (Typ) :
8 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
32nC @ 10V