IPW65R090CFD7XKSA1
Mfr.Part #
IPW65R090CFD7XKSA1
Description
HIGH POWER_NEW
Stock
2
In Stock :
2
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2513 pF @ 400 V
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Continuous Drain Current Id :
25A
Channel Type :
N
Brand :
Pin Count :
3
Power Dissipation (Max) :
127W (Tc)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
RoHS :
Details
Package Type :
TO-247
Product Status :
Active
Base Product Number :
IPW65R
Package / Case :
TO-247-3
Package :
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
53 nC @ 10 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
90mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 630μA
Packaging :
Tube
Infineon
FET Type :
N-Channel
Transistor Polarity :
N-Channel
Product Type :
MOSFET
FET Feature :
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650 V
Channel Mode :
Enhancement
Subcategory :
MOSFETs
Mounting Type :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Dissipation :
127W
Number of Channels :
1 Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
25A (Tc)
Qualification :
Series :
CoolMOS? CFD7
Mounting Style :
Through Hole
Product Category :
MOSFET
Number of Elements per Chip :
1
N-Channel Tube 90mOhm @ 12.5A, 10V ±20V 2513 pF @ 400 V 53 nC @ 10 V 650 V TO-247-3
IPW65R090CFD7XKSA1 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 2513 pF @ 400 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 650 V.
IPW65R090CFD7XKSA1 Features
a 650 V drain to source voltage (Vdss)