IPW65R041CFDFKSA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPW65R041CFDFKSA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 68.5A TO247-3
Stock
460
In Stock :
460
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 3.3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
300nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8400pF @ 100V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
41m Ω @ 33.1A, 10V
Series :
CoolMOS™ CFD2
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
68.5A Tc
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
TO-247-3
Datasheets
IPW65R041CFDFKSA2
Infineon Technologies IPW65R041CFDFKSA2
N-Channel 41m Ω @ 33.1A, 10V ±20V 8400pF @ 100V 300nC @ 10V 650V TO-247-3
IPW65R041CFDFKSA2 Overview
The maximum input capacitance of this device is 8400pF @ 100V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 650V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IPW65R041CFDFKSA2 Features
a 650V drain to source voltage (Vdss)