IPA65R125C7XKSA1
Mfr.Part #
IPA65R125C7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 10A TO220-FP
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Single
Published :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
89 mJ
Rise Time :
15ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
75A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 440μA
Halogen Free :
Halogen Free
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Transistor Element Material :
SILICON
Packaging :
Tube
Number of Pins :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1670pF @ 400V
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
3
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CoolMOS™ C7
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Drain-source On Resistance-Max :
0.125Ohm
Power Dissipation-Max :
32W Tc
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
125m Ω @ 8.9A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Type :
N-Channel
Turn-Off Delay Time :
71 ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Fall Time (Typ) :
8 ns
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Case Connection :
Isolated
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Turn On Delay Time :
14 ns
Max Dual Supply Voltage :
650V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
IPA65R125C7XKSA1
Infineon Technologies IPA65R125C7XKSA1
N-Channel Tube 125m Ω @ 8.9A, 10V ±20V 1670pF @ 400V 35nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
IPA65R125C7XKSA1 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 89 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1670pF @ 400V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 10A.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 71 ns.Peak drain current for this device is 75A, which is its maximum pulsed drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 14 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.This device supports dual supply voltages maximally powered by 650V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IPA65R125C7XKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 89 mJ
a continuous drain current (ID) of 10A
the turn-off delay time is 71 ns
based on its rated peak drain current 75A.