IPA60R080P7XKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPA60R080P7XKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 37A TO220
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
51nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
FET Type :
N-Channel
Packaging :
Tube
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Application :
SWITCHING
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Elements :
1
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Avalanche Energy Rating (Eas) :
118 mJ
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Number of Terminations :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
29W Tc
Case Connection :
Isolated
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 590μA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
80m Ω @ 11.8A, 10V
Published :
2014
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2180pF @ 400V
Drain-source On Resistance-Max :
0.08Ohm
Terminal Position :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
37A Tc
Series :
CoolMOS™ P7
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
110A