IPA60R800CEXKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPA60R800CEXKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 5.6A TO220-FP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Weight :
2.299997g
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Lead Free :
Lead Free
Number of Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs (Max) :
±20V
Mount :
Through Hole
Turn On Delay Time :
9 ns
Max Dual Supply Voltage :
600V
Rise Time :
7ns
Series :
CoolMOS™ CE
FET Type :
N-Channel
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Factory Lead Time :
6 Weeks
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
27W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 170μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Fall Time (Typ) :
12 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
800m Ω @ 2A, 10V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Continuous Drain Current (ID) :
5.6A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
373pF @ 100V
Number of Elements :
1
Avalanche Energy Rating (Eas) :
72 mJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Published :
Turn-Off Delay Time :
50 ns
Number of Terminations :
3
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5.6A Tc
Halogen Free :
Halogen Free
Drain-source On Resistance-Max :
0.8Ohm
Transistor Element Material :
SILICON
Transistor Application :
SWITCHING
Datasheets
IPA60R800CEXKSA1
Infineon Technologies IPA60R800CEXKSA1
N-Channel Tube 800m Ω @ 2A, 10V ±20V 373pF @ 100V 17.2nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
IPA60R800CEXKSA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 72 mJ.A device's maximum input capacitance is 373pF @ 100V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 5.6A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=600V, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 50 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 9 ns.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.Powered by 600V, it supports maximum dual supply voltages.This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IPA60R800CEXKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 72 mJ
a continuous drain current (ID) of 5.6A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage