IPA50R399CPXKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPA50R399CPXKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO220-FP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23nC @ 10V
Qualification Status :
Not Qualified
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Reach Compliance Code :
Compliant
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Surface Mount :
No
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pin Count :
3
Pbfree Code :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
9A Tc
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
399m Ω @ 4.9A, 10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
1
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
83W Tc
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
890pF @ 100V
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Drain-source On Resistance-Max :
0.399Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
9A