IKD15N60RF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IKD15N60RF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IKD15N60 - DISCRETE IGBT WITH AN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Td (on/off) @ 25°C :
13ns/160ns
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Position :
Single
Turn On Time :
30 ns
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Surface Mount :
yes
Collector-Emitter Voltage-Max :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
PG-TO252-3-313
Package / Case :
Collector Current-Max (IC) :
15A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
45 A
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Series :
TRENCHSTOP™
Case Connection :
COLLECTOR
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5.7V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 15A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Collector (Ic) (Max) :
30 A
VCEsat-Max :
2.5 V
Test Condition :
400V, 15A, 15Ohm, 15V
Number of Terminals :
2
Number of Elements :
1
Input Type :
Standard
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
IGBT Type :
Trench Field Stop
Power - Max :
250 W
Transistor Application :
POWER CONTROL
Operating Temperature (Max) :
175°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Switching Energy :
270μJ (on), 250μJ (off)
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max (Abs) :
250W