FQU2N100TU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQU2N100TU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 1.6A IPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9 Ω @ 800mA, 10V
Series :
QFET®
Turn-Off Delay Time :
25 ns
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
6.4A
Weight :
343.08mg
Height :
7.57mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Pins :
3
Transistor Application :
SWITCHING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
9Ohm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
520pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.6A Tc
Fall Time (Typ) :
35 ns
Factory Lead Time :
7 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 50W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Contact Plating :
Tin
Power Dissipation :
2.5W
JESD-609 Code :
e3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn On Delay Time :
13 ns
Radiation Hardening :
No
Published :
Number of Terminations :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Width :
2.5mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Current Rating :
1.6A
Voltage - Rated DC :
1kV
Element Configuration :
Single
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15.5nC @ 10V
Pbfree Code :
yes
Continuous Drain Current (ID) :
1.6A
Mounting Type :
Through Hole
Length :
6.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Rise Time :
30ns
Datasheets
FQU2N100TU
onsemi FQU2N100TU
N-Channel Tube 9 Ω @ 800mA, 10V ±30V 520pF @ 25V 15.5nC @ 10V 1000V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
FQU2N100TU Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 520pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 1.6A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=1kV and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 1kV (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 25 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 6.4A.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 13 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 30V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 1000V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
FQU2N100TU Features
a continuous drain current (ID) of 1.6A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 25 ns
based on its rated peak drain current 6.4A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)