FQI2P25TU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQI2P25TU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 250V 2.3A I2PAK
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Series :
QFET®
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
9.2A
Pin Count :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4 Ω @ 1.15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Vgs (Max) :
±30V
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Number of Terminations :
3
Qualification Status :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Element Material :
SILICON
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
250pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.3A Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Application :
SWITCHING
DS Breakdown Voltage-Min :
250V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
120 mJ
FET Type :
P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8.5nC @ 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
2.3A
Drain-source On Resistance-Max :
4Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 52W Tc
Terminal Position :
Single
Package / Case :
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Datasheets
FQI2P25TU
Fairchild Semiconductor FQI2P25TU
P-Channel Tube 4 Ω @ 1.15A, 10V ±30V 250pF @ 25V 8.5nC @ 10V 250V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
FQI2P25TU Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 120 mJ.The maximum input capacitance of this device is 250pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.As shown in the table below, the drain current of this device is 2.3A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 9.2A.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 250V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 250V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
FQI2P25TU Features
the avalanche energy rating (Eas) is 120 mJ
based on its rated peak drain current 9.2A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)