FQD3N60TM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQD3N60TM
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 2.4A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Vgs (Max) :
±30V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
Supplier Device Package :
D-Pak
Published :
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 50W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
13nC @ 10V
Series :
QFET®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.6Ohm @ 1.2A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
450pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.4A Tc
Datasheets
FQD3N60TM
onsemi FQD3N60TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.6Ohm @ 1.2A, 10V ±30V 450pF @ 25V 13nC @ 10V 600V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD3N60TM Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 450pF @ 25V.Operating this transistor requires a 600V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
FQD3N60TM Features
a 600V drain to source voltage (Vdss)