FQB85N06TM
Mfr.Part #
FQB85N06TM
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Pbfree Code :
No
Drain-source On Resistance-Max :
0.01Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
300A
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
yes
Transistor Application :
SWITCHING
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Number of Elements :
1
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
85A
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
COMMERCIAL
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
810 mJ
Number of Terminals :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Case Connection :
DRAIN
Terminal Finish :
TIN LEAD
DS Breakdown Voltage-Min :
60V