FQB4N25TM
Mfr.Part #
FQB4N25TM
Description
MOSFET N-CH 250V 3.6A D2PAK
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 52W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
D2PAK (TO-263AB)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
200pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5.6nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.6A Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Vgs (Max) :
±30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.75Ohm @ 1.8A, 10V
Datasheets
FQB4N25TM
onsemi FQB4N25TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.75Ohm @ 1.8A, 10V ±30V 200pF @ 25V 5.6nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB4N25TM Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 200pF @ 25V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 250V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
FQB4N25TM Features
a 250V drain to source voltage (Vdss)