FQB4N20LTM
Mfr.Part #
FQB4N20LTM
Description
MOSFET N-CH 200V 3.8A D2PAK
Tape and Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
Supplier Device Package :
D2PAK (TO-263AB)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
310pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 45W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5.2nC @ 5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.8A Tc
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.35Ohm @ 1.9A, 10V
Datasheets
FQB4N20LTM
onsemi FQB4N20LTM
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.35Ohm @ 1.9A, 10V ±20V 310pF @ 25V 5.2nC @ 5V 200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB4N20LTM Overview
A device's maximal input capacitance is 310pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This transistor requires a 200V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (5V 10V).
FQB4N20LTM Features
a 200V drain to source voltage (Vdss)