FA5S050HP1
Mfr.Part #
FA5S050HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Stock
171
In Stock :
171
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Number of Positions :
50
Gender :
FEMALE
Pitch :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Strip
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Contacts, Bottom
Orientation :
RIGHT ANGLE
Lead Pitch :
500μm
Contact Resistance :
20mOhm
FPC
Insulation Resistance :
100MOhm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current Rating :
800mA
Number of Rows :
1
REACH SVHC :
Unknown
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Gold
Contact Plating :
Tin, Gold
Contact Location :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Insulation Material :
Resin
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
2007
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
FA5S050HP1
JAE Electronics FA5S050HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Strip 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact