FA5S010HP1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA5S010HP1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Lead Free :
Lead Free
Housing Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Resistance :
20mOhm
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Current Rating :
800mA
Voltage - Rated :
50V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flat Flex Type :
FPC
Cable End Type :
Tapered
Locking Feature :
Flip Lock
Published :
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
Resin
Insulation Resistance :
100MOhm
Number of Positions :
10
Packaging :
Tray
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Lead Pitch :
500μm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
FA5
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Actuator Color :
White
Gender :
FEMALE
Pitch :
0.020 0.50mm
Mating Cycles :
20
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Datasheets
FA5S010HP1
JAE Electronics FA5S010HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact