FA5S022HP1
Mfr.Part #
FA5S022HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A
Insulation Resistance :
100MOhm
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Cycles :
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Series :
FA5
Orientation :
RIGHT ANGLE
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Number of Positions :
22
Flip Lock
Number of Rows :
1
Pitch :
0.020 0.50mm
Published :
Contact Resistance :
20mOhm
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
50V
Current Rating :
800mA
Insulation Material :
Resin
Operating Temperature :
-40°C~85°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Datasheets
FA5S022HP1
JAE Electronics FA5S022HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 22 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact