FA5S020HP1
Mfr.Part #
FA5S020HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Insulation Material :
Resin
Current Rating :
800mA
Orientation :
RIGHT ANGLE
Published :
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contacts, Bottom
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Pitch :
0.020 0.50mm
Tapered
Voltage - Rated AC :
250V
REACH SVHC :
Unknown
Height Above Board :
0.057 1.45mm
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
Gender :
FEMALE
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Lead Pitch :
500μm
Voltage - Rated :
50V
Actuator Color :
White
Number of Rows :
1
Datasheets
FA5S020HP1
JAE Electronics FA5S020HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact