SFV20R-2STE1HLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFV20R-2STE1HLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC TOP 20POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Locking Feature :
Slide Lock
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Color :
Black
Depth :
4.9mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Positions :
20
Cable End Type :
Straight, Tapered
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Cycles :
20
Contact Finish :
Tin
Current Rating :
500mA
Current Rating (Amps) :
0.5A
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
105°C
Series :
SFV-R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
100MOhm
Number of Contacts :
Contact Resistance :
30mOhm
Wire/Cable Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Pitch :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Actuator Color :
Black
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Number of Rows :
1
Mount :
Surface Mount
Contact Location :
Top
Orientation :
RIGHT ANGLE
Length :
15.5mm
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Tin
Datasheets
SFV20R-2STE1HLF
Amphenol Communications Solutions SFV20R-2STE1HLF
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A