SFV20R-1STE1
Mfr.Part #
SFV20R-1STE1
Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Black
Mating Cycles :
20
Pitch :
0.020 0.50mm
Wire/Cable Type :
Straight
Length :
15.5mm
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Location :
BOTTOM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
100MOhm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Current Rating :
500mA
Max Voltage Rating (DC) :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
20
Current Rating (Amps) :
0.5A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Contact Finish :
Tin Alloy
Actuator Color :
Brown
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Cable End Type :
Straight, Tapered
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Contacts :
Contact Plating :
1
Depth :
4.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
85°C
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Surface Mount, Right Angle
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
SFV20R-1STE1
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 0.5A