FA5S016HP1
Mfr.Part #
FA5S016HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Height Above Board :
0.057 1.45mm
FA5
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
50V
Locking Feature :
Flip Lock
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Positions :
16
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Current Rating :
800mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Insulation Resistance :
100MOhm
Surface Mount, Right Angle
Voltage - Rated AC :
250V
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Resistance :
20mOhm
Packaging :
Bulk
Contact Location :
BOTTOM
Insulation Material :
Resin
Datasheets
FA5S016HP1
JAE Electronics FA5S016HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact