FA5S024HP1
Mfr.Part #
FA5S024HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Packaging :
Bulk
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Number of Rows :
1
White
Insulation Material :
Resin
Pitch :
0.020 0.50mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Solder
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Plating :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
800mA
Voltage - Rated :
50V
Number of Positions :
24
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Contacts :
24
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Locking Feature :
Flip Lock
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Mating Cycles :
20
Contact Resistance :
20mOhm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
FA5S024HP1
JAE Electronics FA5S024HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 24 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact