FA5S015HP1
Mfr.Part #
FA5S015HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Above Board :
0.057 1.45mm
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
UL94 V-0
Contact Resistance :
20mOhm
Packaging :
Tray
Current Rating :
800mA
Number of Positions :
15
Published :
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Voltage - Rated AC :
250V
Pitch :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Insulation Resistance :
100MOhm
Lead Pitch :
500μm
Insulation Material :
Resin
Datasheets
FA5S015HP1
JAE Electronics FA5S015HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact