FA5S018HP1
Mfr.Part #
FA5S018HP1
Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A
Insulation Resistance :
100MOhm
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Current Rating :
800mA
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount, Right Angle
Contact Resistance :
20mOhm
Lead Pitch :
500μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pitch :
0.020 0.50mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Resin
Lead Free :
Lead Free
Flat Flex Type :
FPC
Voltage - Rated AC :
250V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Location :
BOTTOM
Packaging :
Tray
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Number of Rows :
1
Number of Positions :
18
Datasheets
FA5S018HP1
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.020 0.50mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact