FA5S018HP1R3000
Mfr.Part #
FA5S018HP1R3000
Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A
Number of Positions :
18
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Current Rating :
800mA
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Datasheets
FA5S018HP1R3000
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact